Почетна

 

 

Средба на министерот Аднан Ќахил со поранешниот премиер на Република Турција, Ахмет Давутоглу

Министерот задолжен за странски инвестиции во Владата на Република Македонија, Проф. Д-р Аднан Ќахил, денеска оствари средба со поранешниот премиер на Република Турција, Проф. Д-р Ахмет Давутоглу.

Како дел од тридневната посета на Македонија, Давутоглу по средбата со Претседателот на Владата на Република Македонија г-динот Зоран Заев, го посети и кабинетот на Министерот Ќахил и му посака среќа во неговата функција како Министер задолжен за странски инвестиции и како единствен претставник од турската заедница.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот Аднан Ќахил денеска беа на поставување камен темелник на новата фабрика „Чагатај Кабло“

Вицепремиерот за економски прашања, г-динот Кочо Анѓушев и министерот задолжен за странски инвестиции во Владата на Република Македонија, проф. д-р Аднан Ќахил, денеска беа дел од настанот по повод камен темелник на новата фабрика „Чагатај Кабло“ која ќе се изгради во Технолошко – индустриската развојна зона Скопје 1.

Министерката Апостолска заедно со амбасадорот Пломп ја одбележаа Европската недела на мобилност

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и Амбасадорот на Холандија во Република Македонија, Ваутер Пломп често одат на работа со велосипед. Денес решија тоа да го направат заедно, со цел да ја одбележат Европската недела на мобилност, но и да ги поканат сите граѓани да го следат овој пример.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна