Почетна

 

 

Министерот задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил, вчера го пречека поранешниот премиер на Република Турција, Ахмет Давутоглу

Министерот задолжен за странски инвестиции, проф. д-р Аднан Ќахил, вчеравечер го пречека и оствари средба со поранешниот премиер на Република Турција, актуелен пратеник од Конја, проф. д-р Ахмет Давутоглу на скопскиот аеродром „Алексанар Велики“, кој дојде во работна посета на Република Македонија.

Министерот Аднан Ќахил присуствуваше на свеченост по повод 946-та годишнина од Битката кај Малазгирт

Министерот задолжен за странски инвестиции, проф. д-р Аднан Ќахил, како претставник од Владата на Република Македонија на покана на Претседателот на Република Турција г-дин Реџеп Тајип Ердоган, како специјален гостин, изминатиов викенд во округот Малазгирт, источната турска покраина Муш, присуствуваше на свеченост по повод 946-та годишнина од Битката кај Малазгирт на која покрај претседателот на Република Турција, г-дин Реџеп Тајип Ердоган, присуствуваа голем број на функционери, претставници од дипломатскиот кор и масовен број на граѓани.

Чествување на празникот „Ден на народното востание - 11 Октомври“ во Kуманово

Празникот „Ден на народното востание – 11 Октомври“ денеска беше традиционално одбележан и во Куманово.

Владината делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, Зоран Шапуриќ, министерка без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положија свежо свеќе на Спомен Костурницата во Куманово.

Средба на министерот Аднан Ќахил со поранешниот премиер на Република Турција, Ахмет Давутоглу

Министерот задолжен за странски инвестиции во Владата на Република Македонија, Проф. Д-р Аднан Ќахил, денеска оствари средба со поранешниот премиер на Република Турција, Проф. Д-р Ахмет Давутоглу.

Како дел од тридневната посета на Македонија, Давутоглу по средбата со Претседателот на Владата на Република Македонија г-динот Зоран Заев, го посети и кабинетот на Министерот Ќахил и му посака среќа во неговата функција како Министер задолжен за странски инвестиции и како единствен претставник од турската заедница.

Pages

Subscribe to RSS - Почетна