Кариера во Кабинетот на Министерот за странски инвестиции  

Министерот Веле Самак има потреба од Аналитичари да го водат процесот на привлекување на најголемите глобални компании да инвестираат во Македонија.

  

Зошто компаниите ја одбираат Македонија

Македонија е конкурентна како Кина и Индија.

Добавувачи

Барате партнери или добавувачи? Посетете ја нашата база на најголемите македонски добавувачи.

   

Кои сме ние

Запознајте ги членовите на нашиот Кабинет и слободно контактирајте не'.

Новости

Прочитајте повеќе за последните активности на нашиот Кабинет.

   

Кариера

Кабинетот на Министерот за Стански Инвестиции е во потрага по интелигентни, креативни луѓе кои би сакале да го искусат предизвикот на работа во уникатна работна околина.


Германски „Маркардт“ отвори фабрика во Велес, ќе вработи 600 лица  

Велес, 7 Октомври, 2015 | Германската компанија „Маркарт“ официјално ја отвори својата фабрика во Македонија во индустриската зона Караслари во Велес. Во фабриката која се протега на 15.000 метри квадрати веќе работат 170 од планираните 600 вработени. Досегашната инвестиција е 25 милиони евра, а се планира да достигне над 35 милиони евра.

Американската компанија „Леар“ објави инвестиција во Македонија  

Скопје, 19 Мај, 2015 | Корпорацијата ЛЕАР, водечкиот глобален набавувач на автомобилски седишта и системи за електрична дистрибуција, денес ги објави своите планови да отвори нова фабрика во Македонија во која ќе бидат ангажирани околу 2.000 работници од кои 300 до крајот на оваа година во браунфилд капацитетот на компанијата. Со изградбата на гринфилд капацитетот ќе бидат вработени 2.000 лица во фабриката за производство на автомобилски навлаки за седишта во Гостивар.

Германска компанија отвори контакт центар во Македонија, најавени 100 вработувања  

Скопје, 12 март 2015 (Макфакс) | Германската компанија VIOX-Dialog деновиве отвори контакт центар во Скопје, во кој до крајот на годината има намера да вработи 100 лица со познавање на германски и англиски јазик за опслужување на тековни и идни клиенти.

Маркарт ќе вработи 600 лица, Саем за вработување на 4-ти октомври  

Скопје, 23 септември 2014 (Курир) | Процесот на вработување во германската компанија Маркарт во Велес веќе започна, а на 4-ти октомври во Велес ќе се одржи и посебен „Ден за вработување“ , на кој сите заинтересирани кандидати ќе можат да добијат повеќе информации за перспективите на германскиот снабдувач на автомобилски делови.

Школски прибор и ручек за децата на вработените во „Кромберг и Шуберт”  

Скопје, 25 август 2014 | По повод почетокот на новата учебна година, германската компанија “Кромберг и Шуберт “ денеска организира посета за децата на вработените во фабриката, која се наоѓа во индустриската зона “Жабени” во Битола

"Ван Хол најави проширување на производната линија и нови вработувања"  

Скопје, 12 мај 2014 (МИА) | "Белгиската компанија Ван Хол го произведува 210-от автобус во фабриката во ТИРЗ Скопје 2 во Македонија. На официјалното пуштање во употреба на фабриката денеска во присуство на владиниот врв и гости од бизнис заедницата, раководството на Ван Хол најави проширување на производната линија и пласман покрај на американскиот и на европскиот пазар, како и зголемување на бројот на вработени од сегашните 430 на 600.

"Германската компанија „Маркарт“ отвора фабрика во Велес, нови 500 вработувања  

Скопје, 12 декември 2013 (МИА) | Германската компанија "Marquardt GmbH", познат добавувач во автомобилската индустрија влегува на македонскиот пазар. Ќе инвестира 35 милиони евра во изградба на погон за производство на делови за врвните германски брендови како Мерцедес, Ауди и БМВ. Планира да вработи над 500 луѓе од кои една третина инженери, а останатите ќе бидат дополнително обучувани.

Syndicate content